Dairenin için de kaçak akım rölesi atıyorsa ve kaldırdığınızda tutmuyorsa yapmamız gereken bir kaç adımı ve neden attığı ile ilgili bir kaç madde sıralıyacağım, tabi sizin birey olarak yapmanız  gerekenler sınırlı olduğu için uzman bir elektrikçi den yardım almanız gerekir;

Biz elektrikçierede.com olarak Antalya Elektrik arızaları konusunda uzman ekibimizle size bu konularda yardımcı oluyoruz.

Siz kendiniz isterseniz şu durumları kontrol edebilirsiniz:


➡️ Kaçak akım rölesi attığı esnada hava yağışlıysa ve şimşekler çakıyorsa pek bir şey yapmanıza gerek yok, bir süre kapalı kalması ve havanın düzelmesini beklemek daha mantıklı.


➡️Kaçak akım rölesi normal rutin bir günde attıysa ve tutmuyorsa evdeki eşyalarda bir elektrik kaçağı meydana gelmiş olabilir, toprak nötr teması olabilir, kablolar yanıp birbirine temas ediyor olabilir nemli ortamlarda su ile temas eden rezistanslı cihazların bağlantı yerleri ıslanmış olabilir veya rezistans ları bozulmuş olabilir örneğin; kettle, termosifon kahve makineleri tost cihazları vb.


➡️Kaçak akım rölesi attıysa ilk başta elektrik panosunun içindeki tüm sigortaları kapatın ve kaçak akım rölesini açmayı deneyin burda iki durum oluşur kaçak akım ya tutar ya tutmaz.

1. durumda tuttuğuna varsayarsak sırayla kapattığımız sigortaları tek tek açalım nerde Arıza varsa oranın sigortası nı açtığımız esnada kaçak akım rölesi gene atar zaten, kaçak akım rölesi atınca hangi sigortayı en son açtıysak onu geri kapatıp kapalı konumda tutup kaçak akımı açıp geri kalan sigortaları açacağız.

Bu durumda kapalı olan sigortanın elektrik verdiği yerler çalışmaz yapmanız gereken nerede elektrik olmadığını bulmak ve eğer kullandığımız bir eşya varsa onu fişten çıkarmak olacak.

2. durumda ise kaçak akım rölesinin tutmadığını varsayıp evin içinde prize takılı olan tüm eşyaları in fişlerini çıkarmamız lazım, fişleri çıkardıktan sonra kaçak akımı tekrar açmayı denemeniz lazım kaçak akım tutarsa tek tek fişleri geri takacağız, hangi cihazın fişini takarken sigorta atarsa sorun o cihazdadır teknik servis veya tamirci çağıracağız.

➡️Yukardaki değimiz şeyleri yaptığımız halde kaçak akım rölesi tutmadıysa yüksek ihtimal toprak nötr teması vardır ve cihaz elektriğe direkt bağlıdır yani fiş prize takılı değildir bunlara örnek verecek olursak, termosifon, klima, ocak aspiratör leri vb. Bu durumda uzman bir elektrikçi çağırıp sorunu teşhis edip gidermesi gerekir.


➡️Yukarda anlattığımız adımları uyguladığımız halde sorunu bulamadıysak kaçak akım rölesi bozulmuş olabilir ya da son madde de anlattığımız durumlar meydana gelmiş olabilir uzman bir elektrikçi çağırıp teşhisi koyup tedavi yapması gerekir.

Antalya’da kaçık akım rölesi arızalarında uzman ekibimizle size anında hizmet veriyoruz.

You may also like

Leave a Comment

Elektrikçi Nerede, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır. Kabul et Daha fazlası

Gizlilik & Çerez Politikası
Call Now Button